PORADNA

Odstraňování klíšťat, onemocnění přenášená klíšťaty

Období letních měsíců s sebou přináší zvýšené riziko infekcí přenášených klíšťaty. Ačkoliv některé komplikace těchto onemocnění mohou být poměrně závažné, panuje ohledně odstraňování klíšťat a následných onemocnění velká řada polopravd a nejasností. Zde přikládáme několik rad a informací, které pro vás mohou být užitečné.

Přisátí klíštěte hrozí zejména při pobytu v přírodě – lesy, louky, parky a zahrady s vysokou trávou. Přenos klíštěte je teoreticky možný i z domácích zvířat, protože i na nich klíšťata parazitují. Klíšťata mohou přenášet virus klíšťové encefalitidy, boreliózu, případně anaplazmózu, tularémii a babeziózu. Lidé velice často vyhledávají neopodstatněně lékařské ošetření a zbytečně tím prodlužují dobu do odstranění klíštěte.

Odstraňování klíštěte

  • Klíště odstranit co nejrychleji po jeho objevení (riziko přenosu infekčních chorob se zvyšuje s délkou přisátí).
  • Místo s přisátým klíštětem ošetřít desinfekcí – např. Cutasept, Octenisept (není vhodné lokálně aplikovat olej či mýdlo – tímto se zvyšuje riziko přenosu infekcí).
  • Klíště uchopit do pinzety či do kleštiček a tahem (případně mírným vikláním) ho odstranit z povrchu kůže (není opodstatněné klíště vytáčet – nemá na kusadlech závit :-)).
  • Po odstranění klíštěte místo opět vydesinfikovat.
  • Pokud v kůži zůstane zbytek kusadel, není třeba se obávat, přenos infekčních chorob již dále nehrozí (zbytek klíštěte se z kůže postupně odloučí).
  • Místo přisátí následně několik dní sledovat (při známkách rozvoje boreliózy či lokální infekce vhodná kontrola u lékaře – viz dále).

Pozn.: Neodstraněním klíštěte svépomocí se zbytečně prodlužuje doba jeho přisátí a tím pádem i riziko přenosu infekčních onemocnění. Odstranění klíštěte v žádném případě není výkonem, který vyžaduje lékařské ošetření.

Klíšťová meningoencefalitida (KME):

Jedná se o nejčastější virovou infekci přenášenou klíšťaty. Infekce většinou proběhne téměř bezpříznakově, ale mohou nastat až život ohrožující stavy s trvalými následky. Klasický průběh je dvoufázový. Úvod onemocnění probíhá pod obrazem zvýšených teplot, bolestí svalů, kloubů a hlavy, k čemuž dochází zhruba za týden od přisátí klíštěte. Přibližně po dvou dalších týdnech se mohou dostavit příznaky meningoencefalitidy (zánět mozku a mozkových plen) - bolesti hlavy, nevolnosti, zvracení, světloplachost, zatuhlý krk při snaze o předklon hlavy (známky meningeálního dráždění). Při těchto příznacích by měl být pacient vyšetřen lékařem. K potvrzení diagnózy KME je následně nutné provedení odběru mozkomíšního moku pomocí lumbální punkce. Léčba spočívá v tlumení příznaků (bolesti hlavy, nevolnost) a v přísném klidovém režimu. Cílená terapie této infekce bohužel neexistuje, proto je zásadní prevence. Již od jednoho roku je děti možno proti KME očkovat vakcínou FSME-IMMUN (možno objednat v naší ambulanci).

Borelióza:

Lymeská borelióza je nejčastější infekce přenášená klíšťaty. Má typicky sezónní průběh s maximem během letních a brzkých podzimních měsíců. Vyvolává ji bakterie Borrelia burgdorferi. Projevuje se kožními příznaky, ale může dojít i k postižení nervového systému, kloubů a srdce. Typickým kožním projevem je erythema migrans, což je nebolestivá načervenalá skvrna na kůži s centrálním vyblednutím o velikosti nad 5 cm (často mnohem více). Ke vzniku erythema migrans dochází zhruba za dva týdny od přisátí klíštěte. Ložisko může, ale nemusí být v místě přisátí. Kožní projev boreliózy je nutno odlišit od lokální zánětlivé reakce po přisátí klíštěte. Vzácnějším projevem boreliózy bývají příznaky podobné druhému stádiu klíšťové encefalitidy, navíc relativně často s komplikací v podobně obrny lícního nervu (porucha hybnosti poloviny obličeje). Tyto projevy se dostavují za týdny až měsíce od přisátí klíštěte. Kožní forma boreliózy se léčí na základě klinického podezření perorálními antibiotiky (tablety či sirupy) a v této fázi není opodstatněné provádět odběr protilátek z krve. Při neurologických příznacích je indikována lumbální punkce a při potvrzení diagnózy jsou nutná nitrožilní antibiotika minimálně na dva týdny. Borelióza není preventabilní očkováním, proto je důležitá prevence přisátí klíšťat (dlouhé nohavice, rukávy, užívání repelentů a kontrola kůže po příchodu z přírody).

Pozn.: Některé laboratoře nabízí vyšetření odstraněného klíštěte. Průkaz infekce u klíštěte ale neznamená zákonitě nakažení pacienta a tím pádem ani není důvodem k léčbě. Při negativitě vyšetřeného klíštěte naopak není jisté, že daná osoba na sobě neměla přisáté klíště jiné, které infikované být mohlo.

Podobná témata