PORADNA
Léčba zažívacích infekcí
Zažívací infekce mají sezónní výskyt, ale mohou být prakticky celoročně. Průvodními příznaky jsou zvracení, průjmy, bolesti břicha a horečka. Připravili jsme několik rad, jak zvládnout domácí léčbu zažívacích infekcí.
Zažívací infekce mají sezónní výskyt – bakteriální více během léta, virové více v zimě, ale mohou být prakticky celoročně. Průvodními příznaky jsou zvracení, průjmy, bolesti břicha a horečka.
Nejčastější viroví původci jsou rotaviry, adenoviry a noroviry. Tyto infekce se přenáší mezilidsky.
Z bakterií se nejčastěji jedná o infekci salmonelou či kampylobakterem. Bakteriální infekce se naopak prakticky výhradně přenášejí konzumací potravin, ve kterých je bakterie pomnožena – zejména domácí vejce a kuřecí maso.
Zažívací infekce s těžším průběhem se častěji vyskytují u kojenců a batolat, ale mohou postihnout dítě kteréhokoliv věku. Ačkoliv hlavně začátek onemocnění probíhá mnohdy dramaticky, většinu těchto stavů lze zvládnout bez potíží v domácích podmínkách. Lékařské ošetření je třeba vyhledat zejména pokud má dítě nedostatečný příjem tekutin, má silné bolesti břicha nebo je v celkově špatném stavu.
Zde přikládáme několik rad, jak zvládnout domácí léčbu zažívacích infekcí u vašeho dítěte.
Domácí léčba
Dostatečný příjem tekutin:
Bazální potřeba + ztráty (bazální potřeba = 1 litr – dítě 10 kg, 1,5 litru – dítě 20 kg, 1,7 litru – dítě 30 kg)
Doporučené tekutiny - ORS (Hipp, Enhydrol, Kulíšek,…) + ostatní tekutiny - kojení, umělá mléčná formule, minerální voda bez bublin, oslazený čaj, naředěný džus,…
Nejčastější chyby v rehydrataci – zakazování kojení, neopodstatněné podávání bezlaktózového mléka, Coca-Cola, pouze hořký čaj, pouze čistá voda
Probiotika:
Biopron, BioGaia, Enterol,… - prospěšné střevní bakterie, zkracují dobu potíží, zmírňují potíže u nakaženého člověka, u malých dětí formou kapek, u větších kapsle
Antidiarhoika:
(Smecta, Tasectan) – chrání sliznici střeva před infekcí a váže na sebe toxické látky
Další terapie:
tlumení horečky (paracetamol, ibuprofen – ne čípky), Hidrasec (snižuje vodnatost stolic, na recept), ATB jen ojediněle
Dieta:
omezit tučné a nadýmavé potraviny, strava snadno stravitelná (piškoty, pečivo, přesnídávka, banán, těstoviny, rýže, brambory, …)
V úvodu potíží dítě do jídla nenutit, ale pozvolna nabízet
Pozn.: Původce infekce lze prokázat výtěrem z konečníku (bakteriální) či vyšetřením antigenů ve stolici (virové). Znalost konkrétního původce však nehraje v léčbě zásadní roli. Důležité je ovšem sledovat příjem tekutin, četnost zvracení, frekvenci a konzistenci stolic. Závažnost dehydratace lze orientačně hodnotit podle frekvence močení a přesněji podle ztráty tělesné hmotnosti od začátku potíží. Při celkovém zhoršení stavu je vhodné vyhledat lékařské ošetření.