PORADNA
Bodnutí hmyzem
Období letních měsíců s sebou přináší zvýšené riziko bodnutí hmyzem. Většinou se jedná o banální stavy, ale v některých situacích muže hmyzí jed vyvolat i život ohrožující alergickou reakci. Zde přikládáme popis jednotlivých stavů a doporučení na jejich léčbu.
Bodnutí včelami, vosami, sršni:
Lokální účinek jedu – Účinkem jedu na lidský organismus dochází v krátké době k bolesti, otoku a zarudnutí v okolí vpichu. Otok může často dosahovat i větších rozměrů. Jeho velikost je do značné míry závislá na charakteru podkoží v dané lokalizaci (například bodnutí do okolí očních víček často způsobuje značný otok, ačkoliv se nejedná o jinak závažný stav). Lokální projevy mohou být patrny i po několik dnů a následně by měly obtíže ustoupit. Podobné stavy lze zvládnout bez potíží doma a nevyžadují lékařské ošetření. Výjimkou jsou rozsáhlé otoky v oblasti hlavy a krku, kdy může dojít k dechovým potížím v důsledku obstrukce dýchacích cest.
Systémové účinky jedu – Toxická dávka hmyzího jedu odpovídá několika stovkám bodnutí (nejtoxičtější je včelí jed, nejméně sršní). Tyto dávky jedu mohou vyvolat poškození svalů, ledvin či poruchu srážlivosti krve s rizikem ohrožení života. K těmto situacím naštěstí dochází výjimečně. Pokud však dojde k takto rozsáhlému pobodání, měl by být pacientův stav monitorován za hospitalizace.
Ošetření lokální reakce
- odstranění žihadla (v případě bodnutí včelou)
- desinfekce místa bodnutí (Cutasept, Octenisept, Jodisol, apod.)
- chladné obklady
- končetinu do zvýšené polohy (pokud se jedná o bodnutí do končetiny)
- klidový režim (zvýšené prokrvení zvýrazňuje otok)
- lokální antihistaminika (Fenistil gel)
- ev. celková antihistaminika na 2-3 dny (Xyzal, Aerius, Fenistil, apod.)
Alergická reakce – Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému na přítomnost cizorodé látky (hmyzího jedu) v těle. Reakce není příliš závislá na dávce jedu. Projevy alergické reakce mohou vznikat v jednotkách minut po kontaktu s alergenem. Nejčastějšími alergickými projevy jsou kožní reakce. Obvykle se objeví vyrážka charakteru kopřivky na různých částech těla (nejen v okolí bodnutí). Vyrážka silně svědí, bývá patrný otok a zarudnutí (včetně uší a kůže obličeje). Dalšími projevy může být zarudnutí a pálení očních spojivek, rýma či kašel. Vzácnějším projevem jsou bolesti břicha, zvracení a průjem. Varovným příznakem jsou otoky rtů, sliznice dutiny ústní a dušnost.
Anafylaktický šok – Nejtěžší forma alergické reakce, která pacienta bezprostředně ohrožuje na životě. Vzniká často několik minut po hmyzím bodnutí (či jiném kontaktu s alergenem). Projevuje se celkovou slabostí, opocenou kůží, zrychleným tepem, zrychlenou dechovou frekvencí, poklesem krevního tlaku s důsledkem selhání krevního oběhu s následnou poruchou vědomí. Často jsou přítomny další projevy alergie – viz výše.
Léčba alergické reakce
- antihistaminika celkově (Xyzal, Aerius, Fenistil, apod.) – podáme co nejdříve
- Prednison podáme, pokud mělo dítě v minulosti závažnější alergický projev (rodiče či dítě by v těchto situacích měli při sobě nosit pohotovostní balíček s antihistaminikem a Prednisonem)
- pacienta co nejrychleji transportujeme k lékaři
- v případě těžší reakce (dechové potíže, šok...) neváháme volat rychlou záchrannou službu (155 či aplikace Záchranka)
- každý pacient, který prodělal anafylaktickou reakci by měl být vybaven adrenalinovým perem, které se v případě potíží aplikuje do svalu (Anapen, Epipen)
Bodnutí nejedovatým hmyzem – komáři, ovádi, apod.:
V letních měsících dochází ještě mnohem častěji k bodnutí nejedovatým hmyzem, jako jsou například různé druhy komárů a ovádů. Okolí místa bodnutí je bolestivé, často svědí a může být přítomen i různě velký otok. Podobné bodnutí se může zkomplikovat bakteriální infekcí, což se projeví zvětšením otoku, otok bývá na pohmat teplý a nafialovělý, vzácněji může být patrný i hnisavý výtok z ranky. Dobrou prevencí těchto bodnutí je důsledné užívání repelentů před pobytem na rizikových místech (okolí vody).
Ošetření lokální reakce
- desinfekce místa bodnutí (Cutasept, Octenisept, Jodisol, apod.)
- chladné obklady
- lokální antihistaminika (Fenistil gel), případně mast s ichtamolem
- lokální antibiotika při známkách infekce v místě bodnutí (Fucidin, Framykoin)
Větší lokální reakce bývá občas zaměňována za boreliózu. Kožní projevy boreliózy však mají určité odlišnosti. Navíc přenos jinými organizmy, než jsou klíšťata, dosud nebyl spolehlivě prokázán. Nicméně, i po odstranění přisátého klíštěte, může být patrna mírná lokální reakce.